Energia ekologiczna

Fotowoltaika – co to jest energia ekologiczna?

Energia ekologiczna. Bardzo często spotkać się można z pojęciem, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Ale czym ona dokładnie jest? Bardziej znanym pojęciem, które się przyjęło są panele słoneczne. Jest to słuszne skojarzenie z fotowoltaiką. Według statystyk w polskim internecie wyszukiwania słowa „fotowoltaika” stale odnotowują wzrost.

Czym jest ekologiczna energia, którą przypisuje się fotowoltaice? W jaki sposób to działa? Odpowiedzi znajdą Państwo poniżej w naszym wpisie.

Poruszane tematy

Energia ekologiczna

Fotowoltaika – czym jest?

Fotowoltaika – z języka angielskiego photovoltaics, w skrócie PV, jest to proces przetwarzania słonecznego światła na energię elektryczną. Odbywa się to dzięki zamocowanym na dachu panelom słonecznym. Co ciekawe zjawisko fotowoltaiki jest obiektem zainteresowań oraz wnikliwych badań elektrochemików, fizyków, a także fotochemików już od XIX wieku.

Fotowoltaika od wielu lat cieszy się popularnością oraz uznaje się ją za świetną alternatywę dla prądu wytwarzanego w sposób tradycyjny. Wspomniana wyżej popularność fotowoltaiki wynika głównie z cen prądu, które cały czas rosną, w znaczący sposób zniechęcając użytkowników do korzystania z prywatnych albo publicznych energetycznych usług.

Kolejnym, równie istotnym powodem jest brak negatywnego wpływania na środowisko. Wiemy jakie jest to ważne mówiąc o skutkach zmian klimatycznych.

Instalacja fotowoltaiczna – zasady działania

Profesjonalne zainstalowanie fotowoltaiki jest niezbędne jeżeli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej z paneli słonecznych. Czym jest instalacja fotowoltaiczna? Na czym polega jej działanie?

Instalacja fotowoltaiczna to moduły, które zbudowane są z ogniw szeregowo połączonych w ramie. Ogniwami są niewielkiej wielkości kwadraciki, w których podczas dnia zachodzi efekt fotowoltaiczny. Na początku instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd stały. Następnie przy pomocy falownika przetwarza się go na prąd zmienny, czyli ten, który jest dla nas przydatny, wykorzystywany przez sieć elektroenergetyczną oraz większość urządzeń.

  Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Fotowoltaika – ekologiczna energia, która jest opłacalna

Dzięki fotowoltaice, poprzez którą pozyskujemy ekologiczną energię możemy uniknąć wysokich rachunków za prąd. Dlatego o fotowoltaice mówi się, że jest niesamowicie opłacalna.

Należy mieć na uwadze, że opłacalność tej inwestycji zależy od takich czynników, jak:

– jakość falownika odpowiadającego za wytwarzanie prądu zmiennego – tanie urządzenia tego rodzaju niestety potrafią się nagle wyłączyć, co powoduje przerwę w dostawie energii elektrycznej,

– koszty instalacji fotowoltaicznych paneli – lepiej zapłacić większą kwotę, aby mieć zagwarantowaną niezawodność oraz solidność całego systemu,

– wysokość dofinansowania – w ramach rządowego programu „Mój Prąd”,

– realne zużycie energii elektrycznej – po przeanalizowaniu dotychczasowych rachunków za prąd, możemy dopasować odpowiednie rozmiary naszej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – ekologiczna energia

Należy zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna nie szkodzi w żaden sposób środowisku.

Na niską szkodliwość fotowoltaiki wpływają takie czynniki, jak to, że:

– wysoko jakościowe fotowoltaiczne instalacje dla domu nie wytwarzają odpadów, które są bardzo dużym zagrożeniem dla ekosystemów,

– panele fotowoltaiczne nie wytwarzają szkodliwego dla zwierząt oraz ludzi hałasu,

– podczas stałej produkcji prądu moduły fotowoltaiczne nie emitują CO2 do atmosfery.

W instalacji fotowoltaicznej duże znaczenie ma jakość paneli fotowoltaicznych oraz komponentów, które zostały wykorzystane do ich budowy. Warto zrezygnować z tańszych zamienników, tak, aby nasza instalacja była w pełni bezpieczna zarówno dla użytkowników, jak i dla planety.

OzeSales.pl już od wielu lat działa w sektorze OZE. Posiadamy wieloletnie doświadczenie we współpracowaniu z Wytwórcami. Nasza oferta zawiera najbardziej kompleksowe na rynku doradztwo energetyczne. Znajdziemy dla Państwa najlepszą ofertę oraz przeprowadzimy cały proces dotyczący negocjacji warunków danego kontraktu. Wspieramy zarówno prząłączanie nowych instalacji oraz proces uzykania Koncesji na wytwarzanie energii, jak i proces wpisu do rejestru wytwórców w przypadku małej instalacji. OzeSales gwarantuje dopasowanie właściwego produktu dla każdego Wytwórcy – niezależnie od mocy wytwarzania czy źródła.

  Farma fotowoltaiczna - jak zacząć, co to jest i czy się opłaca?

Author

Ozesales.pl

OzeSales.pl to Twój najlepszy partner w nowoczesnej energetyce.
Od wielu lat prężnie działamy w sektorze OZE oraz posiadamy duże doświadczenie we współpracy z Wytwórcami. Oferujemy doradztwo energetyczne w najbardziej kompleksowym zakresie na rynku ! Znajdujemy najlepszą z możliwych ofert oraz koordynujemy cały proces negocjacji warunków kontraktu.
Wspieramy proces przyłączenia nowych instalacji i uzyskania Koncesji na wytwarzanie energii czy wpisu do rejestru wytwórców w małej instalacji. Gwarantujemy dopasowanie odpowiedniego produktu dla każdego Wytwórcy niezależnie od źródła czy mocy wytwarzania, tym samym zapewniamy pełne zadowolenie !