Sprzedaż energii

Jak zarabiać na fotowoltaice?

Jak zarabiać na fotowoltaice? Dzięki fotowoltaice można nie tylko oszczędzić na rachunkach za prąd,  ale również zarobić.  Istnieje kilka sposobów umożliwiających uzyskanie dochodów za jej pomocą. Już same oszczędności można uznać za zysk finansowy – a zgromadzone środki inwestować.  Poza argumentem związanym z troską o środowisko, jest to również kolejny z powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę. Jak mogą na niej zarobić firmy a gospodarstwa domowe oszczędzić na rachunkach za prąd. 

Poruszane tematy

Jak zarabiać na fotowoltaice?

Korzyści finansowe płynące z montażu fotowoltaiki wiążą się w pierwszej kolejności z możliwością zmniejszenia rachunków za prąd. Jeśli ktoś chce nie tylko oszczędzić na fotowoltaice, ale również na niej zarobić, powinien zastanowić się nad zainwestowaniem w farmę fotowoltaiczną. Warto mieć na uwadze, że istotną rolę mogą odegrać również wytwórcy posiadający przydomowe bądź firmowe mikroinstalacje. Nie ma  jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile można zarobić dzięki fotowoltaice. W każdym przypadku zależy to od szeregu czynników takich jak moc instalacji, wielkość produkcji, usytuowanie instalacji względem stron świata, bezawaryjna praca czy możliwe wysoka cena odsprzedaży energii do spółki obrotu.

Jak zarabiać na fotowoltaice w swoim domu?

Korzystne jest inwestowanie w przydomowe instalacje PV na terenie całej Polski. Wynika to z położenia geograficznego i warunków atmosferycznych panujących w kraju. To nie tylko inwestycja z troską o środowisko naturalne, ale również sposób na obniżenie rachunków za prąd. Koszty energii są coraz wyższe i coraz bardziej obciążają domowy budżet. Regularne oszczędności przełożą się natomiast na realny zysk. Osoby, które jednocześnie produkują oraz konsumują energię i dysponują dobrze zaprojektowaną oraz wykonaną instalacją, mogą pozbyć się problemu wysokich rachunków. Zwrot inwestycji będzie odczuwalny już po kilku latach. Warto pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania np. z programu Mój Prąd oraz odliczenia części poniesionych kosztów od podstawy rocznego opodatkowania dzięki uldze termomodernizacyjnej.

  Sprzedaż prądu z fotowoltaiki - jak to działa?

Fotowoltaika a oszczędności w firmie

Przedsiębiorcy powinni korzystać ze sposobów na zmaksymalizowanie zysków z działalności, a także pamiętać o rozsądnym zarządzaniu środkami finansowymi. Muszą mieć przy tym na uwadze, że działania nie mogą wpływać negatywnie na jakość produkcji czy świadczonych usług. Świetną szansą na zwiększenie zysków jest zainwestowanie w fotowoltaikę i tym samym obniżenie kwot rachunków za zużytą energię elektryczną.  Stwarza ona możliwość odciążenia budżetu. Najłatwiej będzie zdecydować się na tę opcję firmom, które dysponują przestrzenią na dachu hali produkcyjnej bądź magazynu lub posiadającym grunt blisko swojego biznesu.

Jak zarabiać na fotowoltaice w gospodarstwie domowym?

Prosument – jak nim zostać?

Prosument to ktoś, kto jednocześnie produkuje i konsumuje energię. W jego przypadku montaż paneli fotowoltaicznych będzie opłacalnym rozwiązaniem przy świadomym korzystaniu z instalacji oraz dużej autokonsumpcji. Aby nim zostać, należy:

  • zainwestować w instalację fotowoltaiczną, montowaną np. na dachu,
  • zgłosić się do dystrybutora energii i podpisać nową umowę dystrybucyjną oraz umowę na sprzedaż energii np. ze sprzedawcą zobowiązanym– umożliwi to zamontowanie w budynku licznika dwukierunkowego oraz rozliczanie na zasadach net- billingu – czyli aktualnie obowiązujących zasad rozliczeń z prosumentami,
  • zużywać na bieżąco produkowaną energię i wprowadzać do sieci dystrybucyjnej tylko nadwyżki energii elektrycznej.

Jeśli dana instalacja umożliwia całkowitą autokonsumpcję i wystarczającą produkcję energii elektrycznej, zużycie i produkcja energii zbilansują się. Choć sposób ten nie umożliwia zarobku w biznesowym znaczeniu, pozwala jednak na systematyczne oszczędzanie. Rozwiązanie to jest dedykowane osobom prywatnym, przedsiębiorcom oraz właścicielom gospodarstw rolnych.

Farmy fotowoltaiczne, czyli produkcja prądu na sprzedaż

Widok dużych przestrzeni, w których odbywa się produkcja energii słonecznej, to wynik zagoszczenia w Polsce międzynarodowych trendów. Choć posiadanie prywatnej farmy fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością włożenia w biznes sporych środków, jednocześnie przynosi realne zyski.  Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na prąd pozyskiwany ze źródeł odnawialnych, co roku powstają nowe inwestycje. Obecnie w kraju powstają farmy fotowoltaiczne o planowanej mocy aż kilkuset MW.

  Gwarancje pochodzenia energii elektrycznej: Klucz do zrównoważonego rozwoju oraz dodatkowy dochód Wytwórców

Zobacz również:

Author

Ozesales.pl

OzeSales.pl to Twój najlepszy partner w nowoczesnej energetyce.
Od wielu lat prężnie działamy w sektorze OZE oraz posiadamy duże doświadczenie we współpracy z Wytwórcami. Oferujemy doradztwo energetyczne w najbardziej kompleksowym zakresie na rynku ! Znajdujemy najlepszą z możliwych ofert oraz koordynujemy cały proces negocjacji warunków kontraktu.
Wspieramy proces przyłączenia nowych instalacji i uzyskania Koncesji na wytwarzanie energii czy wpisu do rejestru wytwórców w małej instalacji. Gwarantujemy dopasowanie odpowiedniego produktu dla każdego Wytwórcy niezależnie od źródła czy mocy wytwarzania, tym samym zapewniamy pełne zadowolenie !