Sprzedaż energii

Jak zarabiać na fotowoltaice?

Jak zarabiać na fotowoltaice? Dzięki fotowoltaice można nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również je zarobić. Istnieje kilka sposobów umożliwiających pozyskanie dochodów za jej pomocą. Już samo oszczędzenie pewnej kwoty można uznać za zysk finansowy – pieniądze warto spożytkować na inny cel. Poza argumentem związanym z troską o środowisko, jest to również kolejny z powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę. Jak mogą na niej zarobić osoby prywatne oraz firmy?

Poruszane tematy

Jak zarabiać na fotowoltaice?

Czy na fotowoltaice da się zarobić?

Korzyści finansowe płynące z montażu fotowoltaiki wiążą się w pierwszej kolejności z możliwością zmniejszenia rachunków za prąd. Jeśli ktoś chce nie tylko oszczędzić na fotowoltaice, ale również na niej zarobić, powinien zastanowić się nad zainwestowaniem w farmę fotowoltaiczną. Polskie prawo umożliwia różne formy legalnego korzystania z odnawialnych źródeł energii. Warto mieć na uwadze, że istotną rolę mogą odegrać również prosumenci posiadający przydomowe bądź firmowe mikroinstalacje. Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy da się zarobić dzięki fotowoltaice. W każdym przypadku zależy to od szeregu czynników.

Jak zarabiać na fotowoltaice w swoim domu?

Tak naprawdę w każdym zakątku Polski opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne. Wynika to z położenia geograficznego i warunków atmosferycznych. To nie tylko inwestycja w środowisko naturalne, ale również sposób na obniżenie rachunków za prąd. Koszty energii są coraz wyższe i coraz bardziej obciążają domowy budżet. Regularne oszczędności przełożą się natomiast na realny zysk. Osoby, które jednocześnie produkują oraz konsumują energię i dysponują dobrze zaprojektowaną oraz wykonaną instalacją, mogą pozbyć się problemu wysokich rachunków. Zwrot inwestycji będzie odczuwalny po 6-7 latach. Warto pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania z programu Mój Prąd oraz odliczenia części poniesionych kosztów od podstawy rocznego opodatkowania dzięki uldze termomodernizacyjnej.

  Farma fotowoltaiczna – produkcja prądu na sprzedaż

Fotowoltaika a oszczędności w firmie

Przedsiębiorcy powinni korzystać ze sposobów na zmaksymalizowanie zysków z działalności, a także pamiętać o rozsądnym zarządzaniu pieniędzmi. Muszą mieć przy tym na uwadze, że działania nie mogą wpływać negatywnie na jakość produkcji czy świadczonych usług. Świetną szansą na zwiększenie zysków jest zainwestowanie w fotowoltaikę. Stwarza ona możliwość odciążenia budżetu. Najłatwiej będzie zdecydować się na tę opcję firmom, które dysponują przestrzenią na dachu hali produkcyjnej bądź magazynu.

Jak zarabiać na fotowoltaice?

Prosument – jak nim zostać?

Prosument to ktoś, kto jednocześnie produkuje i konsumuje energię. W jego przypadku montaż paneli fotowoltaicznych będzie niesłychanie opłacalnym rozwiązaniem. By nim zostać, należy:

  • zainwestować w instalację fotowoltaiczną, montowaną np. na dachu,
  • zgłosić się do dystrybutora energii i podpisać nową umowę – umożliwi to zamontowanie w budynku licznika dwukierunkowego,
  • zużywać na bieżąco produkowaną energię i odprowadzać do sieci ogólnej nadwyżki,
  • w razie potrzeby odbierać nadwyżki prądu.

„Jeśli dana instalacja umożliwia całkowitą autokonsumpcję i wystarczającą produkcję nadwyżek, zużycie i produkcja energii zbilansują się” – mówi specjalista z firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych. Choć sposób ten nie umożliwia zarobienia pieniędzy w biznesowym znaczeniu, pozwala jednak na systematyczne oszczędzanie kwoty, która może zostać przeznaczona na inny ważny cel. Rozwiązanie to jest dedykowane osobom prywatnym, przedsiębiorcom oraz właścicielom gospodarstw.

Farmy fotowoltaiczne, czyli produkcja prądu na sprzedaż

Widok dużych przestrzeni, w których odbywa się produkcja energii słonecznej, to wynik zagoszczenia w Polsce międzynarodowych trendów. Choć posiadanie prywatnej farmy fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością włożenia w biznes sporych środków, jednocześnie przynosi realne zyski. Zgodnie z aktualnymi przepisami (ustawa OZE), prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki) może ogłaszać oraz rozstrzygać aukcje OZE. Profesjonalni wytwórcy energii zyskują szansę na zaprezentowanie swoich ofert. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na prąd pozyskiwany ze źródeł odnawialnych, co roku powstają nowe inwestycje. Obecnie w kraju powstają farmy fotowoltaiczne o planowanej mocy aż kilkudziesięciu MW. Koszt przedsięwzięcia będzie zależny od jego skali. Jeśli ktoś nie może sobie na nie pozwolić, powinien zastanowić się nad zakupem udziałów lub akcji w firmie zajmującej się budową farm fotowoltaicznych. Jest to kolejny sposób na zarobek.

  Sprzedaż energii z fotowoltaiki

Zobacz również:

Author

Ozesales.pl

OzeSales.pl to Twój najlepszy partner w nowoczesnej energetyce.
Od wielu lat prężnie działamy w sektorze OZE oraz posiadamy duże doświadczenie we współpracy z Wytwórcami. Oferujemy doradztwo energetyczne w najbardziej kompleksowym zakresie na rynku ! Znajdujemy najlepszą z możliwych ofert oraz koordynujemy cały proces negocjacji warunków kontraktu.
Wspieramy proces przyłączenia nowych instalacji i uzyskania Koncesji na wytwarzanie energii czy wpisu do rejestru wytwórców w małej instalacji. Gwarantujemy dopasowanie odpowiedniego produktu dla każdego Wytwórcy niezależnie od źródła czy mocy wytwarzania, tym samym zapewniamy pełne zadowolenie !