Instalacja fotowoltaiczna Energia ekologiczna Sprzedaż energii
Farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna – jak zacząć, co to jest i czy się opłaca?

Farma fotowoltaiczna – jak zacząć zarabiać na produkcji energii ze słońca? Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach domów jednorodzinnych, szkół, szpitali czy obiektów użyteczności publicznej są już stałym elementem krajobrazu. Jadąc przez tereny wiejskie coraz częściej można także spotkać potężne farmy fotowoltaiczne, które są w stanie wyprodukować prąd zasilający setki gospodarstw domowych. Można dzięki nim zasilać nie pojedyncze budynki, ale całe miejscowości. Co więcej, w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularną formą inwestycji, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na prąd oraz generowaniem pasywnego zysku. Czy warto budować farmę fotowoltaiczną pod inwestycję? Na jakie zyski można liczyć?

Poruszane tematy

Farma fotowoltaiczna

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna jest to zespół paneli połączonych szeregowo lub równolegle. Produkują one prąd stały, który jest konwertowany w inwerterach na prąd zmienny. Produkcja prądu odbywa się dzięki efektowi fotowoltaicznemu, a jest to zjawisko fizyczne i chemiczne, które polega na generowaniu napięcia lub prądu elektrycznego w materiale półprzewodnikowym pod wpływem promieniowania słonecznego. Farmy fotowoltaiczne robią to jednak na większą skalę. Podczas gdy domowe elektrownie słoneczne służą głównie do zaspokojenia potrzeb energetycznych mieszkańców lub użytkowników budynków, farmy wytwarzają dużo większe ilości energii na sprzedaż.

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna

Jak działa elektrownia słoneczna?

Farmy fotowoltaiczne najczęściej stawiane są na nieużytkach rolnych, lub glebach o niskich klasach – potrzebują bowiem dużej ilości otwartej przestrzeni i niczym nieblokowanego dostępu do słońca. Każda farma to system połączonych ze sobą paneli fotowoltaicznych, które są umieszczone na specjalnych konstrukcjach. Moduły PV składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których odbywa się produkcja prądu. Padające na ogniwo fotony światła słonecznego pobudzają do ruchu elektrony znajdujące się w ogniwach, wytwarzając napięcie. Panele produkują prąd stały, który w specjalnych urządzeniach – falownikach –  przetwarza na prąd zmienny, który trafia do sieci.

  Sprzedaż Energii Elektrycznej z Farmy Wiatrowej

Czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną się opłaca?

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna

Podobnie jak każde inne formy inwestycji, także farmy fotowoltaiczne wymagają pewnych, dosyć sporych nakładów finansowych. Jednak na przestrzeni ostatnich lat koszty budowy takich farm znacząco spadły.  Na farmy fotowoltaiczne, podobnie jak inne instalacje wykorzystujące OZE, można uzyskać dofinansowania z UE lub korzystne warunki kredytowania w banku.

Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Ważna jest jej wielkość, usytuowanie, lokalne nasłonecznienie czy bezawaryjna praca. Na poziom zysków wpływa również jakość samych urządzeń – im lepsze i bardziej wydajne będą pojedyncze moduły, tym większe zyski może osiągnąć cała farma. Istotna jest również prawidłowa eksploatacja i konserwacja poszczególnych elementów farmy fotowoltaicznej, co gwarantuje sprawną i wydajną pracę przez długi czas.

Farma fotowoltaiczna – jak zacząć produkować i sprzedawać prąd?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga dobrego planowania, kalkulacji kosztów, a także – już na etapie projektu – szukania ewentualnych rynków zbytu. Zanim inwestor zdecyduje się na budowę farmy, powinien mieć pewność, że na wyprodukowaną energię będzie zapotrzebowanie i będzie miał ją gdzie sprzedać. Każda decyzja o inwestycji w farmę fotowoltaiczną powinna być poparta dokładnym rozeznaniem począwszy od wyboru lokalizacji, kalkulacji kosztów budowy elektrowni o różnej mocy czy zebraniu wstępnych ofert na odsprzedaż wyprodukowanej energii z fotowoltaiki.

Kolejnym etapem jest dobór urządzeń i innych elementów instalacji, a następnie jej prawidłowy montaż. To zadanie warto powierzyć profesjonalistom z wiedzą, doświadczeniem z podobnymi instalacjami. Należy wybierać te firmy, które specjalizują się w projektowaniu, montażu i serwisie dużych elektrowni. Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się również z koniecznością spełnienia wielu wymogów formalnych. Niezbędne jest, między innymi: posiadanie tytułu prawnego do gruntu, zawarcie umowy przyłączeniowej, dystrybucyjnej z OSD, zawarcie umowy na sprzedaż energii ze spółką obrotu a także uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z OZE wydawanej przez Urząd Regulacji Energetyki dla instalacji o mocy większej niż 1 MW.

  Znaczenie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej w zmniejszaniu śladu węglowego

Jak sprzedać prąd z farmy fotowoltaicznej?

Inwestorzy, którzy posiadają farmę fotowoltaiczną mogą zawierać umowy z dowolnymi spółkami pośredniczącymi w obrocie energią. W celu uzyskania korzystnej oferty na sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej oraz dostarczenie energii na potrzeby własne instalacji wytwórczej skontaktuj się z OZESales.pl. – Nasz zespół specjalistów przygotuje dla Ciebie najlepszą możliwą ofertę !

Więcej informacji na temat możliwości sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej można znaleźć na https://ozesales.pl/

Zobacz również:

Author

Ozesales.pl

OzeSales.pl to Twój najlepszy partner w nowoczesnej energetyce.
Od wielu lat prężnie działamy w sektorze OZE oraz posiadamy duże doświadczenie we współpracy z Wytwórcami. Oferujemy doradztwo energetyczne w najbardziej kompleksowym zakresie na rynku ! Znajdujemy najlepszą z możliwych ofert oraz koordynujemy cały proces negocjacji warunków kontraktu.
Wspieramy proces przyłączenia nowych instalacji i uzyskania Koncesji na wytwarzanie energii czy wpisu do rejestru wytwórców w małej instalacji. Gwarantujemy dopasowanie odpowiedniego produktu dla każdego Wytwórcy niezależnie od źródła czy mocy wytwarzania, tym samym zapewniamy pełne zadowolenie !