Farma fotowoltaiczna – jak zacząć, co to jest i czy się opłaca?
Farma fotowoltaiczna – jak zacząć zarabiać na energii ze słońca? Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach domów jednorodzinnych, szkół, szpitali czy obiektów użyteczności publicznej są już stałym elementem krajobrazu. Jadąc przez tereny wiejskie coraz częściej można także spotkać potężne farmy fotowoltaiczne, które są w stanie wyprodukować prąd o mocy kilku megawatów. Można dzięki nim zasilać nie pojedyncze budynki, ale całe miejscowości. Co więcej, w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularną formą inwestycji. Czy warto budować farmę fotowoltaiczną pod inwestycję? Na jakie zyski można liczyć?
Poruszane tematy
Farma fotowoltaiczna
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Pod względem zasady działania duża farma fotowoltaiczna niczym się nie różni od paneli, które znajdują się na budynkach. Jedne i drugie instalacje przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Farmy fotowoltaiczne robią to jednak na większą skalę. Podczas gdy domowe elektrownie słoneczne służą głównie do zaspokojenia potrzeb energetycznych mieszkańców lub użytkowników budynków, farmy wytwarzają energię na sprzedaż.

Jak działa elektrownia słoneczna?
Farmy fotowoltaiczne najczęściej stawiane są na nieużytkach rolnych – potrzebują bowiem dużej ilości otwartej przestrzeni i niczym nieblokowanego dostępu do słońca. Każda farma to system połączonych ze sobą szeregowo i równolegle paneli fotowoltaicznych, które są umieszczone na specjalnych konstrukcjach. Moduły PV składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których odbywa się produkcja prądu. Padające na ogniwo fotony światła słonecznego pobudzają do ruchu elektrony znajdujące się w ogniwach, wytwarzając napięcie. Panele produkują prąd stały, który w specjalnych urządzeniach – falownikach – są przetwarzane na prąd zmienny, który trafia do sieci.
Czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną się opłaca?

Podobnie jak każde inne formy inwestycji, także farmy fotowoltaiczne wymagają pewnych, dosyć sporych nakładów finansowych. Jednak na przestrzeni ostatnich lat koszty budowy takich farm znacząco spadły. Dobra informacja jest taka, że nie trzeba wykładać środków z własnej kieszeni bądź pochodzących z kredytu. Na farmy fotowoltaiczne, podobnie jak inne instalacje wykorzystujące OZE, można uzyskać dofinansowania z UE. Ich łączna kwota to nawet 80-85 procent całego kosztu inwestycji – wnioskowanie o dotacje zdecydowanie się opłaca. Środki unijne można przeznaczyć nie tylko na sam zakup elementów instalacji (modułów fotowoltaicznych, inwerterów i całego osprzętu), ale również na zakup gruntu, na którym ma stanąć farma, wykonanie dokumentacji projektowej oraz prace instalacyjne i montażowe.
Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Ważna jest jej wielkość, a co za tym idzie – także moc. Na poziom zysków wpływa również jakość samych urządzeń – im lepsze i bardziej wydajne będą pojedyncze moduły, tym większe zyski może osiągnąć cała farma. Istotna jest również prawidłowa eksploatacja i konserwacja poszczególnych elementów farmy fotowoltaicznej, co gwarantuje sprawną i wydajną pracę przez długi czas.
Farma fotowoltaiczna – jak zacząć produkować i sprzedawać prąd?
Jak każda inwestycja, także elektrownia słoneczna wymaga dobrego planowania, kalkulacji kosztów, a także – już na etapie projektu – szukania ewentualnych rynków zbytu. Zanim inwestor wyłoży spore środki na budowę farmy, powinien mieć pewność, że na wyprodukowaną energię będzie zapotrzebowanie i będzie miał ją gdzie sprzedać. Każda inwestycja w farmę fotowoltaiczną powinna zacząć się od wyboru lokalizacji, kalkulacji kosztów budowy elektrowni o różnej wielkości i mocy.
Kolejnym etapem jest wybór urządzeń i innych elementów instalacji, a następnie jej prawidłowy montaż. To zadanie warto powierzyć profesjonalistom z wiedzą, doświadczeniem i przede wszystkim – z podobnymi instalacjami na koncie. Należy wybierać te firmy, które specjalizują się w dużych elektrowniach, a nie tylko w tych montowanych na niewielkich dachach. Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się również z koniecznością spełnienia wielu wymogów formalnych. Niezbędne jest, między innymi, posiadanie tytułu prawnego do gruntu, złożenie wniosku o udostępnienie przyłączenia do zakładu energetycznego, a także uzyskanie koncesji wydawanej przez Urząd Regulacji Energetyki.
Jak sprzedać prąd z farmy fotowoltaicznej?
Inwestorzy, którzy posiadają działającą farmę fotowoltaiczną mogą zawierać umowy z firmami pośredniczącymi w obrocie energią ze słońca. A jest ich na polskim rynku coraz więcej – można więc rozejrzeć się w ofercie kilku podmiotów i wybrać taką, która będzie najbardziej satysfakcjonująca pod względem nie tylko finansowym, ale również warunków współpracy. Więcej informacji na temat możliwości sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej można znaleźć na https://ozesales.pl/
Zobacz również: