Instalacja fotowoltaiczna OZE
Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Każde urządzenie znajdujące się w danej firmie lub w domu potrzebuje energii elektrycznej, aby mogło działać. Prąd może być pobierany z sieci energetycznej, lecz możliwe jest również, aby produkować go samemu. Można to uzyskać dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna oraz jak działa?

Poruszane tematy

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Skład każdej instalacji fotowoltaicznej to zbiór różnego rodzaju urządzeń takich jak panele PV, system sterowania i monitoringu, okablowanie, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, falowniki.  Należy zaznaczyć tutaj, że najważniejszymi wśród nich elementami są panele fotowoltaiczne, które montuje się na gruncie lub na dachach, a także inwerter, którego działanie polega na przekształcaniu prądu stałego w prąd zmienny, który obecny jest w gniazdkach.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna – na gruncie

Należy pamiętać, żeby instalacja była w pełni bezpieczna konieczne są wszelkie zalecane zabezpieczenia. Chronią nas przed różnorodnymi przepięciami, jak i wyładowaniami elektrycznymi. Równie istotnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest system montażowy, do którego zostają zamocowane panele.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Bilansowanie mikroinstalacji – sposób działania

Jeżeli  instalacja fotowoltaiczna została już zamontowana, koniecznym działaniem będzie wymiana licznika na licznik dwukierunkowy. Zakład energetyczny, czyli lokalny dystrybutor energii ma obowiązek, aby całkowicie bezpłatnie wymienić dany licznik do trzydziestu dni od chwili zgłoszenia przez nas nowej mikroinstalacji. Jego rolą jest zliczanie energii elektrycznej, jaka pobierana jest z publicznej sieci, jak i również tę, którą wytwórca wysyła do sieci.

Według Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii rozliczanie prosumenta z zakładem energetycznym odbywa się w sposób bezgotówkowy. Wielkość instalacji energetycznej wpływa na sposób rozliczania się. W przypadku jeżeli produkowana energia zużywana jest na bieżąco, to właściciel tej instalacji może najwięcej zyskać, ponieważ wykorzystuje energię w maksymalnie dużej ilości. Gdy dana instalacja nie jest w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, wtedy też pobierana jest energią z sieci elektroenergetycznej.

  Uzyskiwanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej - Proces i wymagania

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta. Podczas, gdy promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, zamieniane są w energię elektryczną dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Aby nasza instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo oraz produkowała energię potrzebne jest światło, a dokładniej mówiąc – foton, czyli nośnik oddziaływań elektrycznych. Właśnie wymieniona cząstka wprowadza elektrony w ruch, a to dzięki nim powstaje napięcie elektryczne. Do falownika przenosi się prąd stały pochodzący z paneli fotowoltaicznych. W falowniku prąd ten zmienia się na prąd zmienny, czyli taki, jaki jest w gniazdku elektrycznym.

Jako OzeSales.pl już od wielu lat dynamicznie rozwijamy się w sektorze OZE, jak i również posiadamy długoletnie doświadczenie w pracy z Wytwórcami. W naszej ofercie możecie Państwo znaleźć doradztwo energetyczne w najbardziej kompleksowym zakresie. OzeSales.pl kieruje swoją ofertę do każdego Wytwórcy energii ze Źródeł Odnawialnych. Charakteryzuje nas profesjonalizm, wsparcie w uzyskaniu maksymalnego zysku przez Wytwórcę oraz dobra i profesjonalna współpraca.

Oferujemy pełne doradztwo energetyczne oraz wsparcie we wszelkich sprawach administracyjnych. Dbamy o to, aby Wytwórca czuł jak największy komfort oraz poświęcił minimum swojego czasu. Znajdujemy dla Państwa najlepszą ofertę oraz koordynujemy całym procesem negocjacji dotyczących warunków kontraktu. Wspieramy przyłączenia nowych instalacji oraz uzyskanie Koncesji na proces wytwarzania energii  jak i również wpisanie do Rejestru Wytwórców w Małej Instalacji.

Zaufaj najlepszemu partnerowi w nowoczesnej energetyce i postaw na współpracę z OZESales.pl

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest z reguły prosta. Podczas, gdy promienie słoneczne padają na fotowoltaiczne panele, zamieniane są w czystą energię. Aby nasza instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo oraz produkowała energię potrzebne jest światło, a dokładniej mówiąc – foton, czyli nośnik oddziałowań elektrycznych. Właśnie wymieniona cząstka wprowadza elektrony w ruch, a to dzięki nim powstaje napięcie elektryczne. Do falownika przenosi się prąd stały pochodzący z paneli fotowoltaicznych. W falowniku prąd ten zmienia się na prąd przemienny, czyli najprościej mówiąc taki, jaki jest w gniazdku elektrycznym. Dzięki wyższemu napięciu prąd ze słońca, który jest darmowy wypiera prąd sieciowy z domu, za to jego nadwyżka trafia do sieci zaczynając się tam bilansować.

  Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Author

Ozesales.pl

OzeSales.pl to Twój najlepszy partner w nowoczesnej energetyce.
Od wielu lat prężnie działamy w sektorze OZE oraz posiadamy duże doświadczenie we współpracy z Wytwórcami. Oferujemy doradztwo energetyczne w najbardziej kompleksowym zakresie na rynku ! Znajdujemy najlepszą z możliwych ofert oraz koordynujemy cały proces negocjacji warunków kontraktu.
Wspieramy proces przyłączenia nowych instalacji i uzyskania Koncesji na wytwarzanie energii czy wpisu do rejestru wytwórców w małej instalacji. Gwarantujemy dopasowanie odpowiedniego produktu dla każdego Wytwórcy niezależnie od źródła czy mocy wytwarzania, tym samym zapewniamy pełne zadowolenie !